گریه بر سالهای بعد...

دعوت شدم به یکی از سخت‌ترین بازی‌های وبلاگی! تأثیرگذارترین کتابی که تا حالا خوندم رو باید معرفی کنم.

این سؤال جواب نداره، البته من گفتم که بهتره تاثیرگذارترین کتابها رو توی دوره‌های مختلف زندگیم اینجا بنویسم.

کتابخونی من با مجله‌ی کیهان بچه‌ها شروع شد، یعنی آخرای دوره ابتدایی و اوایل دوره‌ی راهنمایی. هر هفته منتظر میشدم که شماره‌ی جدید مجله بیاد و همون روز بشینم یه نفس همشو بخونم. شروع خوندن من از اونجا بود.

بعد هم که رسیدم به شاهکار «شازده کوچولو» که بارها خوندمش و خودم رو به مسافر کوچولو حس می‌کردم که داره روی ابرها راه میره...

-اصل چیزها از چشم سر پنهان است.
-همان مقدار وقتی که برای گلت صرف کرده ای باعث ارزش و اهمیت گلت شده است
.
- انسان‌ها این حقیقت
را فراموش کرده‌اند، اما تو نباید فراموشش کنی. تو تا زنده‌ای نسبت به چیزی که اهلی کرده‌ای مسئولی... (شازده کوچولو؛ نوشته‌ی آنتوان دوسنت اگزوپری)

دوران نوجوانی من با «سهراب سپهری» سپری شد. حتی خیلی از نوشته‌های اون دورانم شدیداً الهام گرفته از شعرهای سهراب بود و شخصیت درونی من با شعرهای سهراب شکل گرفت و این روح آرومم رو مدیون اون دوران هستم. هنوز هم سهراب می‌خونم و با شعراش عشق‌بازی می‌کنم...

ـ خیال می کنم
دچار آن رگ پنهان رنگ ها هستی
.
ـ دچار یعنی

ـ عاشق
.
ـ و فکر کن که چه تنهاست

اگر که ماهی کوچک، دچار آبی دریای بیکران باشد
. (مسافر / هشت کتاب / سهراب سپهری)

 

شرایط روحی و ذهنی من در دوره‌ی سربازی باعث شد «قلعه‌ی حیوانات» رو بخونم، توی چند ماه سه بار این کتاب رو خوندم. (البته «کیمیاگر» و «جنایت و مکافات» هم کتابهای تاثیرگذاری بودن که توی روزهای سرباز بودنم خوندم)

- همهٔ حیوانات باهم برابرند، امّا برخی برابرترند. (قلعه‌‌ی حیوانات / جرج اوروِل)

 

سالهای بعدش «بیگانه» نظرمو به خودش جلب کرد و البته «بوف کور» هدایت که بعد از سه بار خوندن تازه فهمیدم جریان چیه! اما «کوری» یه چیز دیگه بود. یکی از بهترین کتابهایی که هنوز بعد از چند سال که از خوندنش میگذره مزه‌ش زیر دندونامه و هربار وسوسه میشم دوباره بخونمش ولی عطش خوندن کتابهای جدید نمیذاره.

- این کوری واقعی نیست ، تمثیلی است. کور شدن عقل و فهم انسان است. ما انسانها عقل داریم و عاقلانه رفتار نمی‌کنیم (کوری / ژوزه ساراماگو)

 

و اما... تأثیرگذارترین کتاب‌های تازه‌ام بدون شک دو کتاب از عباس معروفیه. «سال بلوا» و «سمفونی مردگان»، دارم با این دو تا زندگی می‌کنم و بعد از گذشتن مدتها از خوندنشون هنوز هم داخل جریان داستانشون هستم. حتی دوس ندارم کتاب جدید بخونم که مبادا از حس و حال این دو تا کتاب بیام بیرون!

- مگر نمی‌شود آدم سالهای بعد را به یاد بیاورد و برای خود ش گریه کند؟! (سال بلوا)

- وقتی آدم یک نفر را دوست داشته باشد بیشتر تنهاست چون نمیتواند به هیچ کس جز به همان آدم بگوید که چه احساسی دارد ... و اگر آن آدم کسی باشد که تو را به سکوت تشویق می کند، تنهایی تو کامل می شود. (سمفونی مردگان)

 

آخر نوشت: چند وقت پیش به یه لیستی برخوردم با عنوان «1001 کتابی که قبل از مرگ باید خواند» که حدود 220 عنوان از این کتابها توی ایران چاپ شده. به سرم زد تهیه‌شون کنم و تا الان 90-80 تاشون رو تونستم گیر بیارم و باید شروع کنم و غرق بشم در این دریای بی‌پایان، چون ممکنه عمرم خیلی طولانی نباشه و با حسرت نخوندن این کتابها از دنیا برم!

 

 

/ 11 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پیرامید

البته بگم منم یکی دو بار کیهان بچه ها رو خوندم، و شازده کوچولو رو تا وسطاش... و کوری رو هم تصمیم دارم بخونم و چند صفحه اولش رو خوندم... شعرای سهراب رو هم پراکنده می خوندم...

مهرنوش

سلام دوست عزیزم امیدوارم که خوب باشی ... ممنونم که بهم سر می زنی و با نظراتت حسابی شرمنده ام می کنی[گل] به نظر من هم انتخاب تاثیرگذارتریت کتاب خیلی سخته ... موفق باشی فعلا ...

دارچین

توی لیست شما، شازده کوچولو، کوری ، سمفونی مردگان رو من هم خیلی دوست داشتم

نیم زن

قلعه حیوانات,شازده کوچولو و چندتایی از کتابهای پائولو کوئیلو و کتابهایی که خواندم و حالا حتی اسمشان هم یادم نیست...

مونا

خیلی دوست دارم کتابای معروفی رو بخونم

شکیبا

خوش به حالتون من یه زمانی درسای مدرسه رو نمیخوندم ولی حتما رمان میخوندم مدت زیادیه هم حس نوشتن توی من مرده و هم حس کتاب خوندن فقط لذت قلم کاغذ دست گرفتن و کتاب خریدن واسم مونده و عمیقا عذاب میکشم از این وضعیت بوف کور رو فهمیدید؟ امکان داره توضیحش بدید؟

مسافریادگیرنده

این لیست رو برای ماهم بزار. منم سمفونی مردگان رو خوندم. و ماه ها فکرم درگیرش بود. شاهکار بود. شاهکار

درخت ابدی

خوب بود. غیر از "سال بلوا" همه‌‌شو خونده‌م و دوست دارم. دنیای نزدیکی داریم.

پروین

چرا تا الان من فکر میکردم که اون شعر " ... دچار یعننی عاشق..." از فروغه!؟ ای داد !